Skip to main content

Nie da się ukryć, że weksle (a w szczególności weksle in blanco) są w naszej gospodarczej i społecznej rzeczywistości dość nielubiane. Kategorycznie uznawane są za narzędzie dające możliwość „oskubania” wystawcy weksla do ostatniego grosza i to do końca życia. Naturalnie, powyższe stwierdzenie jest bardzo skrajne, ale tak właśnie weksel jest postrzegany.

Programy telewizyjne a przedstawianie weksli in blanco

Jest dalece prawdopodobne, że jest to zasługa wielu programów publicystycznych emitowanych na antenie polskich telewizji (poniżej przykłady):

1. INTERWENCJA – ZRUJNOWANI PRZEZ WEKSLE IN BLANCO

2. INTERWENCJA – POGRĄŻYŁ JĄ SFAŁSZOWANY WEKSEL

3. Podpisali weksle in blanco. 100 tys. zł do spłacenia po latach, jest pierwszy wyrok

Należy jedynie nadmienić w tym miejscu, że publikowane materiały często mają charakter jednostronny, i analiza prawna stanu faktycznego niekoniecznie musi być trafiona.

Zwróćmy uwagę na pokutujący w społeczeństwie mit. Czy rzeczywiście weksle to największe zło?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Celem zobrazowania, można porównać weksle do narkotyków, które stanowią w wielu przypadkach składniki leków, choć są także używane do działań niepożądanych – przez narkomanów. Podobnie z bronią palną, z jednej strony, używana do obrony ludności przez służby publiczne, z drugiej zaś, do zabijania przez terrorystów.

Odpowiednio zabezpieczony weksel in blanco, czy nawet uzupełniony weksel własny może stanowić przydatne narzędzie do zabezpieczenia stosunków cywilnoprawnych. Z uwagi jednak na złożoność samego zagadnienia, nie sposób byłoby opisać w jednym poście wszelkich możliwości związanych zarówno z wystawieniem weksla, jak i uzupełnieniem weksla in blanco przez remitenta. Należy jednak pamiętać (będąc zarówno wystawcą weksla jak i remitentem), że weksle to skomplikowana materia, rządząca się wieloma zasadami prawnymi (m.in zasada formalizmu, zasada abstrakcyjności). Wobec powyższego, odradzam samodzielne wystawianie lub uzupełnianie weksli, zachęcając tym samym do konsultowania czynności z profesjonalnymi podmiotami.

Jeśli jesteś w posiadaniu weksla in blanco, będąc zainteresowanym jego uzupełnieniem, czy windykacją możesz skorzystać z naszej pomocy.